RIHSS (Home)
Boys
Soccer
RISCA All Division
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Past
Standings
Team
W/L Records
Team
W/L Records
Champions
Division
I
Division II
Division III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
EIL
SENE
Division I
SENE
Division II
NEPSEC
Boys
Soccer Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Championship
Results
Division
I
Division
II
Division
III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
|
2013 Boys Soccer
R.I. Soccer Coaches Association All Division
Division I
First Team
Gregory Forgue, La Salle
Alexander Padilla, La Salle
Ryan St. Pierre, La Salle
Trevor Torres, La Salle
Steven Duncan, Barrington
Joseph Harrington, Barrington
Jozef Jennings, Barrington
Matt Delgreco, North Kingstown
Evan Gaudreau, North Kingstown
Matt Pazienza, North Kingstown
Steve Pepe, South Kingstown
Matthew Roberts, South Kingstown
Joe Toomey, South Kingstown
Rudy Argueta, Central Falls
Alexi Flores, Central Falls
Brady Chant, Hendricken
Brandon Silvestri, Hendricken
William Baah, Shea
Carlos Fernandes, Shea
Esrli Giron, Central
Frank Jajo, Central
Kyle Chen, Portsmouth
William Hathaway, Portsmouth
Komla Dogbey, Hope
Kyle Courtney, Cumberland
Adam Ghazal, Tolman
Steven LaBier, Chariho
Alex Dorego, East Providence
Piotr Linek, Woonsocket
Second Team
Matthew Santoro, La Salle
Chad Sawyer, La Salle
Luke Telang, La Salle
Conor Mellen, Barrington
Denali Sexton, Barrington
Timothy Sullivan, Barrington
Makio Yamamoto, Barrington
Tyler Chabot, North Kingstown
Brandon Iannelli, North Kingstown
Jake Mansfield, North Kingstown
Nate Eastman, South Kingstown
Oliver Lucier, South Kingstown
Mark Sherman, South Kingstown
Moises Blanco, Central Falls
Alexis Verdin, Central Falls
Jean-Lucas Urquiza, Central Falls
Chris Cambino, Hendricken
Dan Escobar, Hendricken
Justin Matrone, Hendricken
Michael Lopes, Shea
Sergio Lopes, Shea
Kevin Luis, Central
Irving Savino, Central
Ben Boahin, Portsmouth
Brayan Dasilva, Hope
Vanio Dos Santos, Hope
Trevor Lopes, Cumberland
Ahmad El-amar, Tolman
Third Team
Javier Lopez, La Salle
Isaac Lapides, Barrington
Joe Dushi, North Kingstown
Mike Gross, South Kingstown
Marcelo Osorio, Central Falls
Anthony Graziano, Hendricken
Edson Ferrer, Shea
Jhon Bastidas, Central
Chris Costa, Portsmouth
Kyle Sutcliffe, Cumberland
Andrew Calle, Tolman
Zachary Kittell, Chariho
Matthew Chase, East Providence
Nathan Sengsavang, Woonsocket
Honorable Mention
Mario Macera, La Salle
Matthew Egglin, Barington
Colan Gulla, South Kingstown
Jonathan Ortiz, Central Falls
John Hindinger, Hendricken
Jose Escamilla, Shea
Kevin Solis, Central
Tyler Mobrice, Cumberland
Jacob Desrosiers, Chariho
Ethan Gervais, East Providence
Division II
First Team
Jonathan Ariza, Lincoln
Jack Bacon, Lincoln
Alex D'Aloisio, Lincoln
Ryan LaBrie, Lincoln
Nathan Anderson, Coventry
Ryan Buglio, Coventry
Andrew LeCampion, Coventry
Jose Beltran, Toll Gate
Nathan DaCosta, Toll Gate
Josh Sandin, Toll Gate
Nick DeBlasio, PCD
John Greene, PCD
Tom Horvat, PCD
Colin Berg, Mount St. Charles
Ryan Diogo, Mount St. Charles
Luis Hernandez, Moses Brown
Cory Lewis, Moses Brown
Matthew Cabral, Mt. Hope
Jonathan Mota, Mt. Hope
Kenny Cordoba-Llanos, Classical
Jose Ordonez, Classical
Nolan Cooney, East Greenwich
Patrick Lavan, East Greenwich
Jeremy Frank, Middletown
Logan Corcoran, Smithfield
Israel Rosales, Mount Pleasant
Cooper Ferreira, Westerly
Austin Raposa, Cranston West
Danny Keane, Narragansett
Travis Medeiros, Pilgrim
Second Team
Colby Alves, Lincoln
Mateusz Puzanowski, Lincoln
Paul Roque, Lincoln
Matthew Buglio, Coventry
Samuel Burton, Coventry
Lee Geyer, Coventry
Jared Vincent, Coventry
Zack Bromage, Toll Gate
Corey Favino, Toll Gate
Kyle McGuire, Toll Gate
Joel DiOrio, PCD
Justin Larose, PCD
Nicolas Pacia, PCD
Dylan Danneker, Mount St. Charles
Michael Doody, Mount St. Charles
Chris Miele, Mount St. Charles
Griffin Adler, Moses Brown
Johan Alvarez, Moses Brown
Charlie Ruhl, Moses Brown
Jake Foreman, Mt. Hope
Jose Lima, Mt. Hope
Devon Callanan, Classical
Noah Kim, Classical
Ryan Douglas, East Greenwich
William Daughan, Middletown
Jameson McQuade, Middletown
Lukas Noreau, Smithfield
Julio Rosales, Mount Pleasant
Third Team
Nick Lamothe, Lincoln
Evan Simpanen, Coventry
Manny Pickering, Toll Gate
Harrison Igoe, PCD
Tyson Szynal, Mount St. Charles
Julio Barroso, Moses Brown
Andrew Medeiros, Mt. Hope
William O'Gara, Classical
Joshua Perkins, East Greenwich
Joseph Rutledge, Middletown
Luke Moreau, Smithfield
Christian Johnson, Mount Pleasant
Robert Trebisacci, Westerly
James Vartanian, Cranston West
Robby Pratt, Narragansett
David Saran, Pilgrim
Honorable Mention
Domnic Aguiar, Coventry
Ben Weiss, Mount St. Charles
Luis Molina, Classical
Peter Goretoy, East Greenwich
Jonathan Wildemann, Middletown
Matt Monfils, Smithfield
Kevin Rosa, Mount Pleasant
Patrick Johns, Westerly
Matt Chilvers, Cranston West
Alec Cotroneo, Narragansett
Division III
First Team
Edson Alvarez, West Warwick
Allen Ortiz, West Warwick
Chris Peixoto, West Warwick
Cameron Price, West Warwick
Matt Bonas, North Smithfield
Jake Decelless, North Smithfield
Adam Destefano, North Smithfield
Andrew Mace, Prout
Bryan McCormack, Prout
Josh Moniz, Prout
Justin Batista, Warwick
Brad Robert, Warwick
Nikone Soupharath, Warwick
Jimmy Vang, Cranston East
Dennis Vazquez, Cranston East
Austin Coker, Exeter/West Greenwich
Jack Livsey, Exeter/West Greenwich
Chris Pierce, Scituate
John Sherman, Scituate
Nicholas Fernandez, Ponaganset
Brandon Knox, Ponaganset
Cody Lavallee, Burrillville
Kamil Strama, Burrillville
Tom Murray, Tiverton
Mauricio Agudelo, Davies
Kervin Hernandez, Johnston
Konstantinos Kosmidis, North Providence
Kelton DosSantos, St. Raphael
Alec Humphrey, Rogers
Kyle Martins, Masters Regional Academy
Second Team
Dean Brown, West Warwick
Jordan Fonseca, West Warwick
Abraham Nicolau, West Warwick
Jake Haner, North Smithfield
Alex LaFerreire, North Smithfield
Tom Mowry, North Smithfield
Zach Mowry, North Smithfield
Kevin Brew, Prout
Mitchell Raymond, Prout
Nick Sullivan, Prout
Brandon Gemmell, Warwick
Mike Riccitelli, Warwick
Tyler Kurtz, Warwick
Eric Jesus, Cranston East
Tom Logan, Cranston East
Kevin Patel, Cranston East
Joseph Miceli, Exeter/West Greenwich
Alber Sultan, Exeter/West Greenwich
Trent Walker, Exeter/West Greenwich
Ryan Buonaiuto, Scituate
Joe Deberardis, Scituate
Brad Leach, Ponaganset
Eric Maynard, Ponaganset
Colin Powers, Burrillville
Dylan Pacheco, Tiverton
Drew Watts, Tiverton
Jose Hernandez, Davies
Brian Campanelli, Johnston
Third Team
Austin Paolantonio, West Warwick
Matt Marcantonio, North Smithfield
Nick Chofay, Prout
Josiah Enos, Warwick
Kyle Correia, Cranston East
Scott Livsey, Exeter/West Greenwich
Jimmy Gianquitti, Scituate
Kyle Blanchard, Ponaganset
Tom Libby, Burrillville
Mike Pacheco, Tiverton
Cesar Fajardo, Davies
Anthony Moio, Johnston
Gabriel Paiz, North Providence
Gianni Almeida, St. Raphael
Nick Gayle, Rogers
Pablo Perez, Masters Regional Academy
Honorable Mention
Matthew Grenier, West Warwick
Nate Marcelino, North Smithfield
Zach Pontarelli, Prout
Adam Dorsey, Warwick
Ben Cruz, Cranston East
Jameson Hughes, Tiverton
Jonathan Rosa, Johnston
Christian Valencia, North Providence
Branden Hollinghurst, St. Raphael
|